Vzgoja pod mavrico

tedenska motivacija

Največja slabost je, da obupamo. Najbolj zanesljiva pot do uspeha pa je, da vedno poskusiš še enkrat.(Thomas A. Edison)

Ker včasih potrebujemo le stavek spodbude

So dnevi, ko je svet čudovit, naše življenje urejeno, sodelovanje z otroki čudovito! 

In so dnevi, ko nekako ne gre, ko se nam zatakne. Ko si želimo čarobno paličico, da bi stvari postavili zopet na pravo mesto.

Ker v sebi nosite čudovit spekter notranjih virov, v čudovitih barvah mavrice, je največkrat dovolj le par besed in svet se zopet sestavi v pravo dimenzijo.

Draga mama, s prijavo na spodnjem gumbu, si tedensko zagotoviš besede, ki te bodo spremljale, motivirale, opogumljale, kazale pot naprej.

Za vse tiste dni, ki niso najbolj sončni – dovoli si, da ti pričarajo barvo v novem tednu.

S prijavo na spodnjem gumbu si zagotoviš vsak teden motivacijo na svoj elektronski naslov. 

Naj postane ta motivacija tvoja tedenska rutina. Občutek, da nekdo misli nate in te spodbuja na čudoviti poti materinstva!

Krajše verzije motivacij

Naša naloga in odgovornost starševstva je, omogočiti otroku čim več samostojnosti od prvih dni življenja dalje. Bodi pozorna, kaj, kdaj in koliko samostojnosti omogočaš otroku!

Si že kdaj postregla juho iz praznega lonca? Še ne? Ker iz praznega lonca nimaš kaj postreči. Bodi pozorna nase! Kdaj si vzameš čas, ki je namenjen le tebi

Kaj je zate starševska ljubezen? Da obvaruješ otroka pred vsemi izzivi ali mu pomagaš izzive premagovati, se iz njih učiti? Zapiraš otroku vrata, da ostaja ob tebi ali mu odpiraš vrata v svet?

Kako pogosto si poveš kaj lepega? Ali je tvoj pogovor s sabo omejen le na kritiziranje, ko ti nekaj ne uspe? Uporabljaš negativne ali pozitivne besede? Bodi pozorna na samogovor!

Včasih nas že en stavek iz knjige nagovori

Vse, kar želite svojemu otroku

Pravzaprav učenje sprejemanja sprememb pomeni, kako sprejeti sebe, kajti vsak od nas se nenehno spreminja.

eykis

Povprečen otrok ravna pravilno, otrok brez omejitev naredi pravo stvar.

na morski obali

Nemara je popolnost zgolj iskanje preprostega trenutka lepote. In nemara bi ga morali iskati v srcu, ne pa kjerkoli.

na morski obali

Dopustil sem, da sem postal, kar so pričakovali od mene, in ne, kar sem si želel biti.

ralph waldo emerson

Čeprav prepotujemo ves svet, da bi našli lepoto, jo moramo nositi v sebi, sicer je ne bomo našli.

PETA GORA

Otrok lahko odraslega človeka vselej nauči tri stvari: Bodi zadovoljen brez razloga, nenehno nekaj počni in na vso moč zahtevaj tisto, kar želiš.

3 generacije

belo jadro

Sprašujem se, koliko ljudi se zaveda pomena nekaterih odločitev, ki jih sprejmemo in kako ze - lo lahko vplivajo na naše življenje.

delfin

Vsako novorojeno dete je sreča, ki jo začutimo, se je čez čas šele zavemo, in ko je prepozno, šele znamo ceniti.

Vse, kar želite svojemu otroku

Skupaj z otrokom morate pristopiti k življenju podobno kot veliki slikar k mojstrovini; oblikovati, senčiti in snovati ga morate po svojem notranjem vzgibu.

kahlil gibran

Da bi odkrili resnico, potrebujete dva človeka: Enega, da jo izreče in drugega, da ji prisluhne.

Most prek večnosti

Če želiš kaj vnesti v svoje življenje, si predstavljaj, da je že v njem.

Most prek večnosti

Nikoli ti ni dana želja, ne da bi ti bila obenem dana moč, da jo uresničiš.

Z dobrim sodelovanjem še ptica iz roke je!

Večina si želi, da bi bili njihovi otroci kot vsi ostali, v življenju nas pa najprej pritegnejo stvari, ki izstopajo

Original

Povprečen otrok ravna pravilno, otrok brez omejitev naredi pravo stvar. Dr. Wayne W. Dayer-  EYKIS

S povprečnim otrokom misli na tistega, ki se ga omeji z raznimi pravili razmišljanja in sodelovanja, torej eden imed mnogih, povprečnež. Beli cvetovi na drevesu. Otrok brez omejitev pa je tisti, ki si upa živeti svoje življenje, razmišlja s svojo glavo. Redki barvni cvetovi na drevesih.

Verjetno je prvo vprašanje, ki se prikrade: Kakšen pa je moj otrok? 

In drugo: Kakšna sem jaz? 

Se počutim varno v množici, mi je v redu, če sem drugačna?

Kako spodbujam otroka, da je v redu biti drugačen? 

Mu znam to pokazati z lastnim zgledom? 

Sem dovolj pogumna, da začnem razmišljati s svojo glavo, da lahko kasneje tega naučim tudi otroka?

Mogoče kje v telesu čutiš nelagodje, ko pomisliš na take spremembe? 

Ali se počutiš čisto dobro, ker to že počneš?

Imaš ob tem notranje monologe, ki bi jih bilo bolje deliti s kom drugim? 

V mislih oblikovat take načine vedenja izgleda enostavno. Občutiš pa nekoliko strahu in stiske, ko si predstavljaš, da bi izstopala, bila drugačna?

Kako se počutiš ob besedici Upati (si)?

Odločiš se, narediš načrt in akcija! To si že kdaj počela in bo v redu, če boš enostavno ti – ti.

Lahko začneš najprej z malimi stvarmi. Ko se naučiš boljše, lahko začneš več in drugače. 

Lahko se domeniš s prijateljico, da sta v tem skupaj – vsaka s svojo originalnostjo.

Mogoče bi pa vprašala koga, ki pozna tehnike in strategije, da začneš delovati kot človek brez omejitev – hitreje in lažje.

Že en pogovor je lahko dovolj!

Ravno za to so Coaching pogovori 1:1 primerni. Ker lahko narediš hitro spremembo, ki se v življenju takoj pozna. Pošlji povpraševanje za prvi, čisto brezplačen posvet.

Otroka skušamo požlahtiti in spodbuditi v smeri njegovih sanj in podvigov, tako da bo lahko dosegel vse, kar lahko doseže, pri tem pa ves čas doživljal sebe kot popolno bitje. (Dr. Wayne W. Dyer)

Kakšne so sanje mojega otroka? Kaj si resnično želi? Ali tudi jaz, kot mama, verjamem v njegove sanje? 

Kako ga lahko na njegovi poti podprem? Potrebujem tudi sama še kakšne dodatne vire moči, da bom dobra spremljevalka otroku do uresničitve sanj? 

Se dovolj zavedam popolnosti svojega otroka ali ga še vedno na vsakem koraku spreminjam?

Kaj pa moje sanje? 

Kaj pa moja popolnost?

So mene kot otroka podpirali pri iskanju mojih sanj? Če je bilo tako, bom tudi sama znala podpirat svojega otroka na tej poti. 

Mogoče čutiš nelagodnja ob misli, da ne doživljaš svojega otroka kot popolnega bitja. Ko si prevečkrat pozorna na napake, namesto na enkratnost svojega otroka.

Se kdaj sprašuješ, ali si dovolj močna, kot oseba, da boš dober zgled mame, ki sledi svojim sanjam in gleda na svet bolj vedro?

Mogoče pa v tej vlogi uživaš in otrok uživa ob tvoji podpori! Le tako naprej!

Včasih je dobrodošel pogovor z otrokom. Posebno če je že v najstniških letih. S pogovorom vedno gradimo odnos. Pogovor z namenom poslušati otroka. Ga voditi z vprašanji. 

Katera so ta vprašanja? Pri NLP izobraževanju , smo spoznali veliko vprašanj in načinov pogovora, ki podpirajo sodelovanje, dober odnos in odprto komunikacijo.

Če potrebuješ podporo pri pogovorih, mi piši. Že v prvem brezplačnem pogovoru lahko rešiš marsikatero stvar.

Mogoče si tudi ti svoje sanje doložila za nedoločen čas, ker si postavila za prioriteto otroke in družino.

In mogoče je ravno pravi čas, da jih ponovno obudiš in izživiš. Tako boš najboljši zgled otroku, kako lahko in kako se naredi.

Da ti bo lažje narediti načrt in to izpeljat, mi lahko pišeš in z veseljem sem podpora pri tem.

Klikni na spodnji gumb.

Ko delaš s srcem, je vse lažje

Na poti s srcem 1

Ko je učenec pripravljen, pride učitelj

Moj zaklad

Čeprav smo prepričani, da imamo moč, da vzgajamo otroke, je resničnost takšna, da imajo otroci moč, da vzgojijo nas v starše, kakršne potrebujejo. Zato vzgoja ni izkušnja, pri kateri bi bil starš nasproti otroku, ampak je skupaj z njim. ( dr. Shefali Tsabary)

Sem razmišljala o vzgoji, o sodelovanju z otrokom, že preden se je rodil? Sem si predstavljala, kako bom vzgajala? Mogoče bi bilo dobro prebrati kakšno knjigo ali poslušati kakšno predavanje. 

Sem se kdaj vprašala, kdaj zares postanem starš? Sem to že ali resnično postajam starš skupaj z razvojem svojega otroka? 

Mogoče sem pa prevečkrat nasproti otroka, … Kaj pa dejansko pomeni – skupaj z njim? Kakšna je potem moja vloga in moja naloga?

Ker sem že razmišljala, da je klasična vzgoja za mojega otroka neprimerna, sem vesela, da mi je ta misel dala pogum, za dobro sodelovanje z otrokom. Da sem v njegovi rasti skupaj z njim. 

Sama sem razmišljala, koliko škode sem naredila, ker nisem poslušala notranjega glasu, intuicije. Lahko še popravim, da bo drugače, da bo boljše? Lahko ponovno dobim stik s svojim otrokom.

Drugi tak občutek je bil, če bom znala, če bom dovolj močna. In kje naj začnem? Kaj pa če se otroci ne bodo odzivali na nov način sodelovanja?

Mogoče se pojavlja strah, nemoč, žalost, …

Mogoče so tvoji občutki v redu, ker že sodeluješ na tak način z otrokom. 

Danes sem se odločila, da začnem sodelovati z otrokom drugače. Da ga bolj poslušam, mu prisluhnem, ga slišim in mu dovolim, da me uči biti mama.

Dovolim si sprememb v načinu razmišljanja in delovanja. Dovolim si pogovorov z drugimi o takem načinu sodelovanja z otrokom. Čisto v redu je, če trenutno še ne vem vsega. Lahko se sproti učim.

Danes bom postala učenka z mojimi otroki!

KAJ O MENI PRAVIJO DRUGI

Moram ti povedat, da je čudovito, ker sem šla na svoje. In tega ne zamenjam več za nič na svetu! Tudi Lili je postala čisto drug otrok. Odločila sem se, da bom še veliko delala na sebi, da bom to potem lahko dala tudi Lili. Mir, tišina, in to, da se počutim, da sem doma, da me noben ne najeda in še bi lahko naštevala. NEPRECENLJVO! Hvala, da si mi pomagala, da sem tako hitro spregledala, da sem si dovolila in da sem se odločila za ta korak! Vedno ti bom hvaležna. Spregledala v zelo kratkem času in sedaj se počutim kot da bi se na novo rodila. Končno sem začela živeti življenje. Hvala, Agata Praček, da si mi pomagala spremeniti moje življenje. Hvala tudi sebi, da sem si to dovolila.
Suzana Bavčar
Mamica